Historia och Framtid på Arkivet i Östersund

Den 8 november slår vi upp portarna till en dag fylld av kulturhistoria, nyfikenhet och gemenskap. Vanligtvis är huset stängt på lördagar – men nu välkomnar vi alla som vill upptäcka berättelserna som gömmer sig i handlingar, fotografier och minnen. Här möts dåtid, nutid och framtid.
Under dagen kan du följa med på visningar bakom kulisserna, lyssna till samtal om arkivens framtid i Östersund, lösa mysterier med barnen eller få hjälp med din släktforskning.
Kaféet har hembakat fika till försäljning och huset sjuder av liv, frågor och berättelser.

Datum

2025-11-08 - 2025-11-08

Tid

11.00 - 15.00

Besöksadress

Arkivet i Östersund, Arkivvägen 1

Län: Jämtland

Kommun: Östersund

Vägbeskrivning

Promenad:
Gångavståndet från Östersund centrum är ca tio minuter. Gå Kyrkgatan mot Jamtli, förbi sjukhuset. Vid korsningen Kyrkgatan – Arkivvägen syns arkivhuset till vänster ner mot Storsjön.
Buss:
Ta 6:ans buss från Centrum mot Lugnvik, stig av vid hållplats Jamtli.
Parkering:
Parkeringsplatser finns på båda sidor om entrén vid husväggen, varav en parkering för rörelsehindrade. Dessutom finns möjlighet att parkera på gatan utanför.

Program

Program:

11.00 Välkommen

11.30 Framtiden för Arkivet i Östersund
Arkivcheferna för Riksarkivet i Östersund och Föreningsarkivet i Jämtlands län berättar om nuläge och vad vi vet om framtiden.

12.30 Bakom kulisserna
Arkivpedagogen Jim Hedlund tar er med bakom kulisserna på Arkivet.

13.30 Bakom kulisserna
Arkivpedagogen Jim Hedlund tar er med bakom kulisserna på Arkivet.

15.00 Tack för idag

Hela dagen:
Kafé med hembakat
Arkivmysterium för barn och unga
Jämtlands lokalhistoriker och släktforskare hjälper dig med din forskning
Datorn som hjälp i släktforskningen, Dis-Mitt
Få hjälp att tyda gammal skrift av Jämtlands läns fornskriftsällskap
Fråga en Arkivarie! Personal från Föreningsarkivet och Riksarkivet
Historiska fotografier i bildspel

Kostnadsfritt och drop in!

Arrangör

Riksarkivet, Föreningsarkivet i Jämtlands län, Jämtlands lokalhistoriker och släktforskare, Jämtlands läns fornskriftsällskap, Dis-Mitt

Kontaktperson

Tillgänglighet

  • Hiss
  • Skötbord
  • Tillgänglighetsanpassad toalett
  • Hörselslinga