Välkommen till Arkivens dag på ArkivCentrum Örebro län
Lördag den 14 november 2026 firas Arkivens dag med det nationella temat Människan och tekniken.
Teknik har under mänsklighetens tidsålder förändrat hur vi arbetar, kommunicerar och lever våra liv – på gott och ont. Varje ny teknik har också lämnat efter sig berättelser, bilder, dokument och minnen. I arkiven kan vi följa teknikutvecklingen genom våra handlingar. Det kan handla om vilka skrivmateriel och pergament, papper eller lagringsmedia vi har använt. Eller spår av nya maskiner eller tekniska uppfinningar i företag och på arbetsplatser, eller spår i landskapet runt oss. Vad berättar tekniken om människan, och vad berättar människan om tekniken?
Tid
11.00 - 15.00
Besöksadress
Nastagatan 11 F, 702 27 Örebro
Län: Örebro
Kommun: Örebro
Vägbeskrivning
Nastagatan 11 F ligger längs i korsningen Nastagatan-Adolfsbergsvägen, snett mittemot Nerikes brandkår. Flera bussar stannar i närheten.
Program
Öppet hus 11.00-15.00 med affischutställning, kaffe och tipspromenad.
kl. 13.00. Föreläsning med Michael H. Lindgren: ”Teknikens många ansikten.”
Välkomna till ett rikt illustrerat collage med en serie nedslag i historien och om bakgrunden till mycket av den teknik vi har idag, om framgång, misstag och oanade konsekvenser – och om den krokiga vägen hit. Michael H Lindgren är civilingenjör i maskinkonstruktion och filosofie doktor i teknik och social förändring. Han är också författare till boken Christopher Polhems Testamente. Berättelsen om ingenjören, entreprenören och teknikpedagogen som ville förändra Sverige.
Arrangör
ArkivCentrum Örebro län
Kontaktperson
Tillgänglighet
- Ramper
- Tillgänglighetsanpassad toalett