Välkommen att fira Arkivens dag på Sjöhistoriska museet!
Arkivens dag firas varje år i hela Norden med ett gemensamt tema. I år är temat Människan och tekniken. På Sjöhistoriska tittar vi närmare på hur kommunikationen till sjöss har förändrats genom tiderna. Hur höll man kontakten med land innan det fanns radio? Vad gjorde egentligen ”gnisten” ombord? Och hur gick vi från signalflaggor och morsekod till dagens satelliter och digitala teknik?
Under dagen visar vi exempel ur museets samlingar med fokus på tekniken och människorna som arbetade med den. Besök arkivet, ta del av material och bilder ur samlingarna och passa på att fynda böcker på Boknautikan som pågår samma dag.
Datum
2026-11-14 - 2026-11-14
Tid
10.00 - 15.00
Besöksadress
Sjöhistoriska museet, Djurgårdsbrunnsvägen 24, 115 27 Stockholm.
Län: Stockholm
Kommun: Stockholm
Vägbeskrivning
Buss: Buss 69 går från Centralen och stannar precis utanför museet.
Promenad: Det tar cirka 15 minuter att promenera från Djurgårdsbron längs med vackra Djurgårdsbrunnsviken.
Program
10.00–15.00 Öppet i arkivet
Passa på att besöka Sjöhistoriskas arkiv i samband med Arkivens dag.
10.00–16.00 Boknautika – fynda nautisk litteratur!
Sjöhistoriskas bibliotek bjuder in till sin årliga Boknautika. Här kan du fynda böcker om sjösport, örlog, modellbygge, fritidsbåtar, handelssjöfart och mycket mer – allt till bra priser.
Boknautikan och Arkivens dag äger rum på museet samma dag, så passa på att uppleva båda!
Fri entré – varmt välkommen!
Arrangör
Sjöhistoriska museet
Kontaktperson
Tillgänglighet
- Hiss
- Ramper
- Skötbord
- Parkering för rörelsehindrade
- Barnvagnsparkering
- Tillgänglighetsanpassad toalett